Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Narzędziowy Kontrakt

Narzędziowy Kontrakt
Kontrakt powstał podczas pierwszej Narzędziowni w wyniku burzliwej dyskusji (jak to między trenerami bywa) o tym co pomaga, a co zakłóca proces korzystania ze wzajemnej (współ)pracy podczas warsztatów. Ponadto, Narzędziownia to od samego początku miejsce, w którym każdy z trenerów przynosi kawałek swojego warsztatu pracy, ale także kawałek swojej osobowości - dlatego tak ważne stało się, by jasno wyznaczyć granicę bezpieczeństwa, które jesteśmy w stanie sobie wzajemnie zapewnić

Zasady porządkowe:

  1. Wyciszamy telefony - Każdy z nas pracuje non stop, zadbajmy jednak, by nasza praca nie zaburzała pracy innych obecnych osób.
  2. Jesteśmy punktualni – Przestrzegamy czasu przerw (15 min). By skorzystać i współtworzyć efekt synergii jako największej wartości Narzędziowni, trzeba po prostu być obecnym - tak, byśmy mogli dać od siebie jak najwięcej i wziąć dla siebie jak najwięcej.
  3. Granica czasowa jest elastyczna i deklarowana – Podczas Narzędziowni zakładamy, że na każde z narzędzi przypada ok. 1,5h wraz z omówieniem. Nie oznacza to jednak, że dokładnie tyle ma trwać dane ćwiczenie i jego omówienie. Dlatego szczególnie istotne jest określenie przed Narzędziownią, ile czasu potrzebujemy na jego realizację oraz zgłoszenie tego moderatorowi, który elastycznie umiejscowi ćwiczenie w grafiku swojej sali.
  4. Podczas każdej Narzędziowni istnieje funkcja: Strażnik Czasu (Time keeper), który przestrzega wcześniej zadeklarowanego czasu na ćwiczenie i omówienie.
  5. Podczas każdej Narzędziowni istnieje funkcja: Sekretarz metody, który notuje wszystkie informacje o prezentowanym narzędziu, w szczególności te, które pojawiają się podczas udzielanych informacji zwrotnych (np. modyfikacje, uwagi, odczucia uczestników). – By umożliwić wykonywanie tego zadania, istotne jest, by autor wypełnił formatkę do narzędzia dostarczając, możliwie dużo danych sekretarzowi, by ten mógł w trakcie warsztatu skupić się na notowaniu przede wszystkim informacji zwrotnych wypracowanych podczas Narzędziowni.

Zasady gwarantujące oddolność i wzajemny wkład:

  1. Uczymy się od siebie nawzajem – W Narzędziowni uczestniczą osoby reprezentujące różne „podejścia” i „szkoły”, podczas N. zakładamy jednak ich równoprawność, poznajemy je zamiast przekonywać do swoich „racji”.
  2. Gdy krytykujemy, to wyrażamy swoje opinie konstruktywnie, tak by nasz krytyczny punkt widzenia służył rozwojowi i zmianie zamiast dyskredytował kogokolwiek.
  3. Stosujemy zasady feedbacku jako prorozwojowej informacji zwrotnej służącej tej osobie, która prosi o feedback.
  4. Nie obrażamy się – Narzędziownia to miejsce współpracy (wspólnej pracy) – wzajemne obrażanie się tego nie ułatwi.
  5. Mamy do siebie szacunek – Szanujemy swoją odmienność, odmienność naszych podejść i odmienność praktyki oraz doświadczenia, które stoi za każdym uczestnikiem Narzędziowni.
  6. Przyjeżdżając na Narzędziownię skupiamy się na narzędziu a nie na autopromocji – Narzędziownia to miejsce, w którym doskonalimy swój warsztat pracy, a nie szerzymy reklamy / autoreklamy.

Zasady specyficzne Narzędziowni:

  1. Każdy uczestnik ma prawo do ko-trenera – Osoby, która pomoże mu sprawnie przeprowadzić zgłoszone narzędzie.
  2. Osoba prezentująca narzędzie zyskuje prawo do sterowania ruchem – Czyli ma prawo do wyznaczania: kto mówi, w jakiej kolejności, jakie treści są poruszane, a przede wszystkim, jakiego feedbacku oczekuje. – Słowem, prezentujący narzędzie jest w danej chwili najważniejszą osobą na sali i on o wszystkim decyduje.
  3. Każda osoba otrzymująca informację zwrotną ma prawo do określenia najbardziej dla niej użytecznej formy (np. modyfikacje narzędzia, możliwe zastosowania, sposób prowadzenia – styl trenerski) oraz ma prawo do przerwania feedbacku w chwili, gdy tylko uzna, że jest on dla niej niekonstruktywny.
  4. Wszelka komunikacja podczas Narzędziowni odbywa się na forum.
  5. Na Narzędziowni obowiązuje zasada 4 ścian – Zasada poufności. Kwestie poruszane na salach podczas N. dotyczą tylko chwili i ludzi. którzy są w to zaangażowani (dotyczy to w szczególności „feedbacków do osoby”) – publicznym rezultatem Narzędziowni są jedynie udostępniane Narzędziowcom formatki poszczególnych narzędzi.
  6. Po zakończeniu prezentacji narzędzia i sesji feedbacku, nie udzielamy dodatkowych informacji zwrotnych ani do trenera, ani do prezentowanego narzędzia (jedno narzędzie - jedna otwarta sesja feedback).
  7. Bez wyraźnej prośby ze strony autora narzędzia nie udzielamy feedbacku poza salą szkoleniową.