Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

O nas

Dodatkowe informacje o narzędziowni

Narzędziownia istnieje od 2008 roku. Tworzy ją społeczność specjalistów z różnym stażem:

  • trenerzy,
  • coachowie,
  • psycholodzy,
  • pracownicy działów HR,
  • szkoleniowcy,
  • konsultanci,
  • edukatorzy.

Na spotkaniach Narzędziowni uczestnicy dzielą się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem, aby rozwijać swoje umiejętności. Na spotkaniach zdobędziesz informację zwrotną na temat swoich narzędzi i dowiesz się, czy są one efektywne. Narzędziownia umożliwi Ci spojrzenia na siebie z nowej perspektywy do tej pory niepoznanej.

co-to.jpg

Jakie korzyści da Ci Narzędziownia?

Na spotkaniach Narzędziowni zdobędziesz nowe pomysły, jak użyć swoje narzędzia lub je zmodyfikować. Poznasz też nowych ludzi - potencjalnych współpracowników a nawet przyjaciół. Dzięki społeczności Narzędziowni otrzymasz ogromną dawkę motywacji i inspiracji w niepowtarzalnej atmosferze.

Co jeszcze wyniesiesz z Narzędziowni?

Społeczność Narzędziowni tworzą otwarci i zaangażowani ludzie. Narzędziownia daje przestrzeń do wzajemnego wsparcia, więc poznasz lepiej siebie oraz swoje wartości. Narzędziownia umożliwia dzielenie się swoimi umiejętnościami, doświadczeniami i przeżyciami. Udzielamy też wzajemnie informację zwrotną, lepiej zrozumiesz swoje narzędzie i udoskonalisz je. Dla lepszej integracji społeczności organizujemy spotkania wakacyjne lub wspólne wyjazdy.

Od czego zaczęła się Narzędziownia?

Narzędziownia to projekt, który stworzyła grupa trenerów-pasjonatów. Narzędziownia jako projekt uwzględnia wzajemną współpracę i realizuje potrzeby uczestników, którzy dzielą się własnym warsztatem trenerskim.

Jak wyglądają spotkania Narzędziowni?

Na spotkaniach Narzędziowni uczestnicy poznają nowe narzędzia oraz rozmawiamy o asertywności, metodach rozwiązywania problemów, przekonaniach czy systemie własnych wartości. Każdy uczestnik przygotowuje i przeprowadza wybrane narzędzie lub metodę pracy z grupą w czasie od 15 do 45 minut. Następnie pozostali uczestnicy udzielają trenerowi informację zwrotną, aby zwrócić uwagę na użyteczność zaprezentowanego narzędzia i sposobu pracy trenera.