Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Zasady wybory moderatorów i zasady moderowania

Jakie są zasady wyboru moderatorów i zasady moderowania (MODowania)?

Zasady wyboru moderatorów

  1. Do moderowania sal zgłaszają się chętni spośród wszystkich uczestników poprzednich Narzędziowni otwartych.
  2. Na każdej sali znajduje się 2 moderatorów - 1 osoba z doświadczeniem, która wcześniej moderowała na Dużej eNce oraz 1 osoba bez doświadczenia w moderowaniu.
  3. Na 3 miesiące przed Narzędziownią otwartą organizator zbiera listę chętnych i łączy ze sobą osoby zainteresowane moderowaniem sal o podobnej tematyce.
  4. Jeśli dwoje moderatorów porozumie się w temacie wspólnej sali, to pojawia się ona w folderze informacyjnym Narzędziowni.
  5. W przypadku większej ilości osób chętnych do moderowania są dwie opcje:
  • organizatorzy wybierają moderatora,
  • określamy limit sal (np. maksymalnie 10 sal na N7.0) i wtedy decyduje kolejność zgłoszeń.

Zasady moderowania

Zasady moderowania opierają się w dużej mierze na istniejącym Kodeksie Moderatora. Moderator jest zwolniony z przygotowania logistyki szkoleń. Moderatorzy powinni się ze sobą wcześniej skontaktować, aby ustalić wspólne doświadczenia. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy jeden moderator jest doświadczony a drugi jest nowicjuszem. Pracę moderatorów koordynuje menedżer projektu danej Narzędziowni. Moderatorzy spotykają się przed Narzędziownią przed w piątek oraz w sobotę po podsumowaniu we wszystkich salach.

Pozostałe zasady moderowania:

  1. Moderator pilnuje czasu - wyznacza górną granicę trwania prezentacji razem z informacją zwrotną.
  2. Nowa osoba ma takie same prawa jak dotychczasowy uczestnik Narzędziowni.
  3. Moderowanie jest przywilejem, a nie funkcją do zignorowania.
  4. Moderator ma obowiązek odpowiednio zaprezentować ideę i działanie Narzędziowni, poinformować o kontrakcie, sposobie prezentacji narzędzi oraz zapoznać ze sobą uczestników. Szczególnie ważne w kontrakcie jest omówienie prawa sterowania ruchem i omówienie roli moderatora.
  5. Moderator prezentuje swoje narzędzie jako pierwszy.
  6. Moderator pilnuje czasu lub wyznacza timekeepera. Obowiązkiem timekeepra jest dopilnowanie, aby każdy uczestnik zaprezentował swoją metodę.
  7. Moderator dba o to, aby formatki były uzupełniane na bieżąco oraz powinien delegować to zadanie na uczestników.
  8. Moderator pilnuje porządku w udzielaniu informacji zwrotnej i jego rodzaju - rodzaj informacji zwrotnej określa sam uczestnik. Moderator daje przestrzeń grupie do udzielenia informacji zwrotnej, równocześnie pilnuje, aby uniknąć osobistych wycieczek.
  9. Moderator dba o jakość informacji zwrotnej przerywając destruktywną krytykę, jak również pobudza do głębszej dyskusji, kiedy jest sielankowa atmosfera.
  10. Moderator dba o bezpieczeństwo uczestników w trakcie prezentacji – ma prawo przerwać metodę, jeśli jest zbyt ingerująca w uczestników. Granica zależy od wyczucia.
  11. Po Narzędziowni moderator ma obowiązek zebrać i opracować wszystkie formatki i przekazać je uczestnikom oraz organizatorom. Maksymalny deadline jest do 3 tygodni po zakończeniu Narzędziowni.
  12. Moderator angażuje grupę do udzielenia informacji zwrotnej i dyskusji w taki sposób, aby zmaksymalizować wymianę doświadczeń między uczestnikami.